شرکت فنی و مهندسی فولاد برق اراک

IP

اخبار و رویدادهای فولاد برق اراک

IP

جدول درجه بندی IP یا حفاظت در برابر رطوبت و گردو غبار بصورت تصویری مطابق جدول زیر می باشد که در آن عدد اول درجه حفاظت در مقابل ورود ذرات جامد و عدد دوم درجه حفاظت در مقابل نفوذ آب و رطوبت را بیان می کند.

مفهوم IP : بر اساس استاندارد IEC60529 برای نفوذپذیری اجسام یک ضریب تعریف میشود به نام IP که مخفف عبارت International Protection  به معنی ضریب نفوذپذیری می‌باشد . به این معنا که هر جسم در برابر نفوذ ذرات مایع و جامد و گرد و غبار و …. دارای یک حفاظت می‌باشد که این نوع حفاظت را با یک عدد دو رقمی مشخص می‌کنند و هرچقدر این عدد بیشتر باشد آن وسیله حفاظت بهتری نسبت به ذرات دارد.

این عدد دو رقمی در رقم یکان مشخص کننده نفوذپذیری در برابر مایع و در رقم دهگان به معنای میزان نفوذپذیری در برابر اجسام جامد و گرد و غبار است .

رقم دهگان :

۰= بدون هیچ گونه حفاظت

۱= برای اجسام بیشتر از ۵ سانتی متر حفاظت دارد

۲= برای اجسام بیشتر از ۱٫۲۵ سانتی متر حفاظت دارد

۳= برای اجسامی مثل سیم و کابل بیش از ۲٫۵ میلیمترحفاظت دارد

۴= دارای حفاظت برای اجسام بالای ۱ میلیمتر

۵= دارای حفاظت در برابر گرد و خاک ( اما باز هم امکان نفوذ هست که نیازمند فن میباشد )

۶= دارای حفاظت بالا ، حتی در برابر گرد و خاک ( بالاترین و کاملترین حفاظت )

رقم یکان :

۰= بدون هیچ گونه حفاظت

۱= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب به صورت عمود

۲= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب نهایتا تا زاویه ۱۵ درجه نسبت به عمود

۳= حفاظت در برابر ریزش و پاچش آب نهایتا تا زاویه ۶۰ درجه نسبت به عمود

۴= دارای حفاظت در کل ۳۶۰ درجه

۵= دارای حفاظت در برابر نفوذ پذیری آب با فشار ( فشار ۳۰ کیلو پاسکال / سطح مقطع نازل ۶٫۳میلیمتر)

۶= دارای حفاظت در برابر نفوذ پذیری آب با فشار( فشار ۱۰۰ کیلو پاسکال / سطح مقطع نازل ۱۲٫۵میلیمتر)

۷=حفاظت حتی در برابر غوطه ور شدن در آب تا عمق ۱ متر

۸= حفاظت در برابر غوطه ور شدن تا هر عمقی

یک استثنا : البته گاهی در ضرایب IP ضریب ۶۹K  هم دیده میشود که این از یک استاندارد آلمانی به نام DIN40050_9 به علاوه استاندار IEC60529 این مجموعه اضافه شده و برای اجسامی که در معرض پاشش آب با فشار فوق زیاد با دمای خیلی بالا مثلا ۸۰ درجه هستند لازم است . برای صنایعی که نیاز به شست و شو زیاد دارد مثل وسایل نقلیه جاده‌ای یا میکسر سیمان و کامیون زباله و ….. دارا بودن این IP لازم میباشد .

 

رقم اول که بین ۰ تا ۶ است سطح حفاظت در برابر جسم سخت خارجی و نیز حفاظت افراد را مشخص می‌کند. رقم دوم بین ۰ تا ۸ است و میزان حفاظت را در برابر نفوذ آب (و نه هیچ مایع دیگر) مشخص می‌کند. هر چه این رقم‌ها بیشتر باشند میزان حفاظت بیشتر است.

مثال : IP65 6

به معنی حفاظت کامل بدون نفوذ گردو غبار ۵ به معنی عدم نفوذ در برابر پاشش آب از همه طرف (۳۶۰ درجه) بدون فشار. بسیاری از تجهیزات الکترونیکی باید در طول مدت استفاده در مواجه شدن با آلاینده‌ها، رطوبت و ضربه از خود مقاومت نشان دهند. کلاس IP  مشخص‌کننده‌ی این موضوع است که تا چه حد می‌توان بدون در نظر گرفتن امنیت به مقاومت دستگاه اطمینان کرد.

1403/03/03